Cestovní pojištění: Proč se mi vyplatilo ho mít

Zařazeno v Austrálie, Vaše zážitky

O tom, že mít cestovní pojištění se sakramentsky vyplácí, vám z vlastní, né úplně příjemné zkušenosti, povypráví Nikol.

proc se mi vyplatilo mit cestovni pojisteniZdravotní výdaje za zlomeninu lokte nejsou levná záležitost, obzvlášť v Austrálii“ „Hm, bezva, ještě, že jsem si to pojištění udělala…!“ Napadlo mě v momentu, kdy jsem se jak široká, tak dlouhá, natáhla před vchodem do domu. Jeden by řekl nevinný pád, ale ty jsou často ty nezrádnější, že? Říkejme tomu „bad luck“ nebo prostě čistá ehm „neohrabanost“, stav je takový, že mě levý loket bolí jako čert. Povedlo se mi totiž celou vahou přistát na levém boku, naneštěstí jsem, ale nechala levou ruku pod sebou, takže i když se snažím ignorovat křupnutí, které jsem zaručeně slyšela, vím, že je zle. Jak mi později přijímací doktor v nemocnici v Mona Vale, severní oblast Sydney, vysvětluje, kdykoli proděláte jakoukoli zlomeninu, okamžité pocity závratě, mžitky před očima a nutkání, kdy se vám obrací žaludek, jsou jasnými známkami, že se vám někde v těle oddělila kost od kosti a máte „problém“… Já jsem si ovšem naivně myslela, že se přes noc stane zázrak, že loket je jen naražený a i přes ukrutnou bolest jsem si statečně namlouvala, že bude zase dobře. Nicméně v noci jsem sotva zamhouřila oka, loket mi otekl tak, že jsem se sotva oblékla. Ještě že mám takovou kamarádku, spolubydlící a „skoro sestru“, která mi pomohla s přesunem k nejbližšímu lékaři a byla oporou u nemocničního lůžka před operací.

Jelikož to nebylo poprvé, co jsem v zahraničí vyhledávala lékařskou pomoc, těžko říct, jestli je to osud. Instinktivně jsem před odchodem lovila všechny dokumenty ohledně mého pojištění, volala na infolinky a oznamovala úraz na všechny světové strany, v Austrálii a v Čechách, buďme přesní. Protože nejen, že všichni zahraniční studenti, kteří do Austrálie přijíždějí na studentská víza musejí mít tzv. OSHC (Overseas Student Health Cover), povinné zdravotní pojištění, já jsem si před odjezdem ještě navíc zřídila roční cestovní pojištění od Allianz. Ptáte se proč dvě pojištění? Důvodů je několik. Zaprvé, vědomě jsme s kamarádkou volili pro OSHC levnou možnou variantu, toto pojištění se totiž platí dopředu na celou délku trvání víz, což se většinou může zdát jako „hodně drahá záležitost“. V případě našich téměř dvouletých víz určitě. Obzvlášť v Čechách, kdy člověk chtě nechtě přepočítává na koruny, $30 , $40 nebo $50 měsíčně za pojištění se jeví jako velký rozdíl a s „volnomyšlenkářským přístupem“ většiny mladých lidí, měla jsem to stejně, jako vyhazování peněz. Opak je pravdou a cena je ruku v ruce s kvalitou, to není žádná novinka. My jsme vybrali pojišťovnu NIB, která téméř ve většině případů proplací pouze určitou část poplatků, kterou zaplatíte u jakéhokoli lékaři, ať už mluvíme o „obvoďákovi“, co vám na angínu předepíše antibiotika nebo o specialistovi, který vám, jako mě, sdrátuje loket, abyste v budoucnu mohli s rukou vůbec hýbat… A požadované částky za služby se samozřejmě s úrovní specializace zvyšují. Vy každopádně platíte vše ze svého a pojišťovna vám pak na základě účtenek, které oskenujete a online nahrajete na váš účet na webovkách, velmi rychlý a „user friendly“ systém mimochodem, vyplatí částku, kterou více méně uzná za vhodnou…Existují tabulky kódů, které lékař na potvrzení o ošetření uvádí a vám podle toho pojišťovna pošle třeba 30, 50 % z celkových nákladů nebo také nic. Zažila jsem všechny zmíněné možnosti.

Při finančně nákladnému zranění, jako bylo to moje, pro srovnání s odřeným kolenem, by mě ten „nešťastný pád“ mohl stát dost peněz. A jak jsem si zpětně ověřila, nedostala bych od „australské levné pojišťovny“ víc jak 50% financí zpět, jsem proto opravdu ráda, že jsem mohla zavolat na Allianz infolinku a řešit úraz s nimi. I když mě to stálo dost nervů, telefonátů a nekonečných emailů, extra cestovní roční pojištění, které mě stálo několik tisíc korun navrch celého mého australského výletu, se mi ale vyplatilo hned při pohledu na první fakturu z nemocnice. Nemluvě o další prohlídkách, vyšetřením atd.

Po zkušenostech z Ameriky, kde jsem na pobytu W&T (Work and Travel) uplatnila pojištění nejednou, mi na listě zážitků přibývá i pobyt v australském zdravotnickém zařízení, dráty okolo loktu jako suvenýr a „slušivá“ jizva, která mi do konce života bude připomínat, že pokaždé, když opouštím svou rodnou domovinu, nesmím zapomínat na cestovní pojištění. Protože „jeden nikdy neví, co všechno se může stát“, jak s oblibou říká moje mamka, a má zase pravdu…

Pár tipů na to, jak se správně pojistit, naleznete zde.

xo!Stay safe!xo

DOPORUČENÉ PŘÍSPĚVKY

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

Tým pracujících lidíCo mi dala staz v Australii