Jak vysoké jsou životní náklady v Cairns?

Zařazeno v Austrálie, Vaše zážitky

Naše blogerka Veronika si celý týden schovávala účtenky a zapisovala si, kolik týdně za co útrácí, abyste si mohli udělat představu o tom, jaké jsou životní náklady ve 120tisícovém městě Cairns. Jak Veronika sama přiznává, tak v porovnání s velkými městy jako je  Sydney, Perth nebo Brisbane jsou náklady v Cairns daleko nižší a co je ještě lepší, výdělky jsou tu vyšší, takže vlastně ideální podmínky.

Týdenní náklady Částka v AUD
Nájemné jednolůžkový pokoj 105
Jízdenka 25
Jídlo 50 – 60
Zábava 30
Celkem 210

ubytovani v cairnsZačnu asi tím nejdůležitějším a to je bydlení, já jsem měla na první měsíc ubytování od školy v sharehousu, jednolůžkoký pokoj za AUD 170/týden, moc pěkně zařízené a od školy cca 20 minut pěšky. Sehnat výhodné bydlení není zde tolik obtížné každý den naleznete spoustu inzerátů na Gumtree, ve škole a nebo pak doporučuji naproti škole se nachází Orchid Plaza, kde v prvním patře naleznete restaurace a cestovní kanceláře, kde všude visí inzeráty ohledně ubytování, tam jsem také našla svůj nynější podnájem.

Průměrně se ceny pohybují za jednolůžkový pokoj cca AUD 120 – 150 za týden, dvoulůžkový pokoj AUD 105 – 120/týden. Mně se podařilo nalézt ubytování v soukromém sharehousu a za jednolůžkový pokoj platím AUD 105 za týden, což je na Cairns hodně dobré:) a musím říct, že jsem tu nesmírně spokojená, náš majitel je úžasný člověk a i mí spolubydlící jsou fajn a hlavně pořádní, takže myslím, že jsem nemohla dopadnout lépe:).

Doprava Vás tady může vyjít také velmi výhodně, v mém případě, mi zapůjčil majitel kolo (to je tady dosti populární, kdo může jezdí na kole). Takže všude jezdím na kole a za dopravu tudíž neutratím vůbec nic, což je ideální:). Bydlím od centra 15 minut jízdy na kole a má to další výhodu, udržujete se v kondici:). Pokud nemáte to štěstí a bydlíte na okraji Cairns tak týdenní jízdenka autobusem Vás vyjde na cca 25 AUD.

Nákladové položky Částka v AUD
Oběd v restauraci/fastfoodu 6 – 10
Pivo 5
Rum s colou 4 (happy hours)
Chléb 2,5
Mléko 1 l 0,90
Banány 1 kg 3,50

ceny potravin v cairns v australiiCo se týče potravin, tak na ten týden cca 50 – 60 AUD. Záleží, já si většinou připravuji obědy doma a ve škole je možnost ohřátí v mikrovlnce, ale samozřejmě někdy také zajdu na něco u školy a to se pohybuje cca od 6 – 9 AUD za jídlo. Např. naproti škole máme velký supermarket Woolworths, kde dělají čerstvé pizzy za 6,5 AUD nebo v Orchid Plaza oblíbená japonská restaurace jídla kolem 8 – 9 AUD. Vedle školy mexická restaurace, kde máte burito za 10 AUD.

Pokud si chcete vyrazit na drink, tak malé pivo cca kolem 5 AUD, velké cca 8 AUD. V Cairns jsou hodně oblíbené happy hours, takže, když pak vychytáte ten správný den a hodinu, tak i v Salt House, což je moc pěkný bar na promenádě, můžete v pondělí od 21:00 večer dostat všechna točená piva a míchané drinky jako rum s colou za 4 AUD:).

U studentů nejoblíbenější bar je ten irský P. J. O´Brien´s, hned za rohem školy a tady je 2x denně happy hour, litr piva máte za 8 AUD a také zde můžete za 7 AUD dostat od 17:00 do 21:00 výbornou večeři na výběr máte z 10 jídel, takže každý si tam určitě najde to svoje.

Pokud chcete vyrazit někam za tancem, tak nejvíce letí Woolshed (vstup 5 AUD) a Gilligans (do desíti hodin vstup zdarma, po desáté hodině 10 AUD). Někteří studenti zde tráví poměrnou většinu svého času, sladká to studentská léta:). No, ale mezi moje nejoblíbenější patří irský bar McGinty´s, kde také pracuji a prostě tohle místo si zamilujete, malý irský bárek s nádhernou atmosférou, která Vás pohladí po duši, hned jak vejdete do dveří. Každý večer většinou živá muzika, hlavně soboty a neděle tu je vždy pravá irská, co Vám mám povídat prostě doražte na „pint of Guinness“ a nechte se pohltit tajemným kouzlem tohoto baru.

Kdyby Vás ještě něco o Cairns zajímalo, pište do komentářů, odpovím Vám, jakmile budu moct.

DOPORUČENÉ PŘÍSPĚVKY

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

ubytovani pro studenty v australiitest aj a vyhodnoceni