Jaká je počasí v Austrálii? Opravdu tu nemrzne?

Zařazeno v Austrálie, Vaše zážitky

počasíHodně se nás ptáte, jaká je australská zima, když tápete, co si s sebou na cestu sbalit. Kdo jiný by vám mohl odpovědět lépe, než naše klientka a zároveň nadšená blogerka Nikol. Jednu z těchto australských zim zrovna prožívá, takže tady jsou její postřehy a tipy.

Když jsem se v listopadu balila na svůj plánovaný roční pobyt v Austrálii, zažívala jsem krušné chvilky. Problém s balením, mívám i normálně, standardně neustále přibaluju další a další věci, protože co když náhodou budu potřebovat ještě to či ono?

Rodině i kamarádům jsem často k smíchu, nicméně protentokrát se mi moje úzkost z nedostatku věcí vyplatila. Táhla jsem s sebou do Austrálie sice rovných 40kg (30kg checked in+10kg carry on), což mi celkem znepříjemnilo pohyb se zavazadly při samotné cestě, ale dneska jsem šťastná jak blecha, když natahuju huňaté ponožky od babičky! Ano, i v Austrálii je užiju. Záleží tedy, v jaké části se nacházíte, já mluvím za ty, co si jako destinací vybrali Sydney. V severním Queeenslandu, v takovém Brisbane takové problémy nemají. Já tu ale teď prostě klepu kosu a to zhruba od května.

Jak víme, protinožci to mají s ročními obdobími obráceně. Když u nás stavíme sněhuláky, tady je léto v plném proudu, prosinec-únor. Od března do května, kdy u nás oslavujeme příchod jara, Australané pomalu vypínají jinak celkem nepostradatelnou klimatizaci, teplota klesá, ale není to stále nic dramatického, pomalu přichází podzim. S úderem června začínáte po bytě hledat topení, nikde nic, bingo, v Austrálii takové věci jako ústřední topeni „nevedou“. Jediné, čím se můžete v zimě ohřát, jsou elektrické přímotopy, malá topení, která si v noci snažíte posunout, co nejblíže k posteli. Další vychytávka jsou vyhřívané deky, které si dáte pod prostěradlo a za poměrně málo peněz máte hodně muziky. Dají se sehnat i za $40, jednu jsme si zrovna pořídili. Pro představu, zatím nejnižší teplota v noci, kterou jsem tu zažila, bylo 1,5 ℃, což se z Čech na vrcholu zimy nemusí zdát jako nic dramatického. Ale důležité je připomenout si, že doma si zatopíte, když přijdete prochladlí zvenku. Navodíte si příjemnou pokojovou teplotu, ať už zimomřivci nebo otužilci, běžně máte doma kolem 18℃, plus mínus. O tom si tady můžete v takovém červenci nechat zdát. Pokud tedy nemáte dostatek financí na drahé účty za elektřinu. Tyhle malé „ohřívače“ malých místností, podotýkám, totiž berou neskutečně elektřiny. Záleží tedy, co si můžete dovolit.

Všeobecné pravidlo nicméně je, že venku je často líp než uvnitř vymrzlých příbytků. Já jsem každopádně, ráda, že jsem si přibalila všechno funkční prádlo na lyže, pro případ, že se tady na ně třeba vydáme, Snowy Mountains alias „Snowies“ jsou prý takové australské „Krkonoše“:-) Příště bych si rozhodně přibalila i tu jednu zimní bundu, ale tak na druhou stranu konečně pádný důvod, proč vyrazit na nákupy. Už se nemůžu dočkat, až přijde září, a přinese teplejší dny.

Důležitá rada pro všechny, co se do AU chystají: „Nedejte na rady „chytrých“ kamarádů, co doporučují sbalit hlavně letní věci- „Vždyť tam nic jinýho potřebovat nebudeš, prosím Tě, tam je furt pěkně…! Zjistěte si, jaká zima opravdu je/může být ve vašem novém domově. I když v Austrálii se na vás sluníčko usmívá skoro každý den, když zapadne na podzim či v zimě, budete rádi, když se budete mít do čeho obléct;-)

Btw, už chápete, proč australanky nosí UGG boots?:-) Zvažuju si taky jedny koupit! Světě div se…:-)

DOPORUČENÉ PŘÍSPĚVKY

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

zazitky ze sydneyNZ-nikol