Práce v Austrálii: Jak jsem ji hledala já

Zařazeno v Austrálie, Vaše zážitky


prace v australii
Verča je v Austrálii (Cairns) teprve pár týdnů a opravdu ani trochu nezahálí. Teď je ve fázi hledání práce. V tomto příspěvku se s Vámi podělí o nějaké tipy, jak si to hledání práce co nejvíce usnadnit.

Ahoj všem, tak už jsem Vám pověděla trochu o Cairns, o škole, ale asi Vás všechny zajímá, co práce. Jak to tu chodí s prací? A co všechno je potřeba vyřídit k tomu abyste tu legálně pracovali?

Zrovna teď jsem ve fázi hledání, tak uvidíme, jak to nakonec dopadne:). Věřím, že dobře, jak jinak:).

Výhodou Cairns je, že mnoho studentů, co jsem zde potkala zůstává na celkem krátkou dobu – měsíc až dva. Takže pokud tady jste na půl roku a déle, máte velkou výhodu, protože zaměstnavatelé se vždy ptají, jak dlouho tu budete pobývat. Řekla bych, že minimum je alespoň ten půl rok na to, abyste je zaujali a oni si vzali Vaše CV.

Cairns je velmi oblíbená turistická destinace. Odtud vyjíždí lodě na Great Barrier Reef, Green Island, Fitzroy Island. Dalšími oblíbenými výlety z Cairns jsou tropický prales Kuranda, Daintree river a Cape Tribulation. Najdete zde mnoho hotelů, restaurací, barů, kaváren (hlavně podél Esplanade-promenády) a taky jedno casino. Tedy z mého pohledu je zde mnoho příležitostí nalézt práci.

Než se dostaneme k samotnému hledání práce v Austrálii, tak ještě krátké shrnutí, co potřebujete vůbec k tomu, abyste tu mohli legálně pracovat:

  • Studentské vízum – na těchto vízech můžete pracovat 40 h za 14 dní a neomezeně během prázdnin
  • Tax file number (TFN) – to lze vyřídit online. Ve škole mají přímo vzor tohoto formuláře, takže pokud to vyplníte přesně podle instrukcí, není co na tom zkazit, čekací doba je cca 3 týdny
  • RSA (Responsible Service of Alcohol) – pokud chcete pracovat v restauraci nebo v baru jako já, tak je potřeba si udělat licenci RSA, která Vás opravňuje prodávat a vůbec nakládat s alkoholem. Nejrychlejší cesta je udělat si ji online. Na webu naleznete mnoho společností, které toto nabízí, některé i zdarma, ale tam bych si dávala pozor a raději si za RSA připlaťte, jak mně i bylo doporučeno od učitele Tima, který na CCEB vyučuje Costumer Service course. Já jsem si našla tuto organizaci GTA – Galaxy Training Australia http://galaxytraining.com.au/ a RSA mě stálo 18 AUD. Test obsahuje 77 otázek a máte k dispozici učební materiály, kde naleznete všechny potřebné odpovědi.
  • RSG (Responsible Service of Gambling) – pro ty, co chtějí pracovat v casinu
  • Bankovní účet – naproti škole CCEB se nachází Commonwealth Bank, kde jsem ke svému účtu potřebovala pouze pas a student ID (tu obdržíte ve škole) a vklad AUD 200. Do týdne mi poslali debetní kartu
  • CV – pomůže sestavit škola (každou středu po výuce aktivita „JOB“, Vám pomůžou sestavit CV tak, abyste byli úspěšní) – pokud sháníte práci v restauraci nebo v baru, tak je potřeba uvést zkušenosti v tomto oboru

Pokud máte všechny tyto věci vyřízené, hurááá za hledáním práce:). To bych řekla, je ta nejzajímavější část:). Máte vlastně tři možnosti, jak si najít práci:

  • Klasická cesta přes internet – tady nejvíce frčí Gumtree
  • Vzít CV a RSA a navštívit restauraci – jednu pěkně po druhé a osobně se ptát na práci, což se mi osvědčilo hlavně v UK, kde jsem žila 1,5 roku, ale myslím, že i tady je to nejlepší způsob, jak nalézt práci. Vždy můžete spolehnout na Vaše osobní kouzlo:). A teď dobrá rada, pokud volíte tento způsob, chtějte vždy mluvit s manažerem restaurace/baru/kavárny a nejlepší čas na hledání, je večer kolem páté šesté, protože přes den tam je většinou pouze někdo z personálu (kde nikdy nemáte jistotu, že vaše CV předají manažerovi/vlastníkovi)
  • Přes známé, ale to spíše až časem, jelikož ze začátku nemáte tolik dobrých známých, aby Vás doporučili, ale nikdy nevíte:)

POZOR: může se stát, že narazíte na trochu „dodgy“ (pochybné) zaměstnavatele. Ruce pryč od těch, kteří Vám nabídnou 12 AUD za hodinu práce (je to ilegální, minimum za hodinu v Queenslandu je totiž kolem 18 AUD). Jako bonus chtějí z Vaší výplaty 200 AUD v případě, že nedáte výpověď alespoň dva týdny předem. Většinou se jedná o Indy.

Hodně informací o práci v Austrálii jsem také čerpala z této webovky.

PS: Takže práci zdar a držte mi pěsti:)

 

 

 

 

 

DOPORUČENÉ PŘÍSPĚVKY

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

stážnáklady na studium