
Práce v Austrálii: Jak jsem ji hledala já
Verča je v Austrálii (Cairns) teprve pár týdnů a opravdu ani trochu nezahálí. Teď je ve fázi hledání práce. V tomto příspěvku se s Vámi podělí o nějaké tipy, jak si to hledání práce co nejvíce usnadnit.
Ahoj všem, tak už jsem Vám pověděla trochu o Cairns, o škole, ale asi Vás všechny zajímá, co práce. Jak to tu chodí s prací? A co všechno je potřeba vyřídit k tomu abyste tu legálně pracovali?
Zrovna teď jsem ve fázi hledání, tak uvidíme, jak to nakonec dopadne:). Věřím, že dobře, jak jinak:).
Výhodou Cairns je, že mnoho studentů, co jsem zde potkala zůstává na celkem krátkou dobu – měsíc až dva. Takže pokud tady jste na půl roku a déle, máte velkou výhodu, protože zaměstnavatelé se vždy ptají, jak dlouho tu budete pobývat. Řekla bych, že minimum je alespoň ten půl rok na to, abyste je zaujali a oni si vzali Vaše CV.
Cairns je velmi oblíbená turistická destinace. Odtud vyjíždí lodě na Great Barrier Reef, Green Island, Fitzroy Island. Dalšími oblíbenými výlety z Cairns jsou tropický prales Kuranda, Daintree river a Cape Tribulation. Najdete zde mnoho hotelů, restaurací, barů, kaváren (hlavně podél Esplanade-promenády) a taky jedno casino. Tedy z mého pohledu je zde mnoho příležitostí nalézt práci.
Než se dostaneme k samotnému hledání práce v Austrálii, tak ještě krátké shrnutí, co potřebujete vůbec k tomu, abyste tu mohli legálně pracovat:
- Studentské vízum – na těchto vízech můžete pracovat 40 h za 14 dní a neomezeně během prázdnin
- Tax file number (TFN) – to lze vyřídit online. Ve škole mají přímo vzor tohoto formuláře, takže pokud to vyplníte přesně podle instrukcí, není co na tom zkazit, čekací doba je cca 3 týdny
- RSA (Responsible Service of Alcohol) – pokud chcete pracovat v restauraci nebo v baru jako já, tak je potřeba si udělat licenci RSA, která Vás opravňuje prodávat a vůbec nakládat s alkoholem. Nejrychlejší cesta je udělat si ji online. Na webu naleznete mnoho společností, které toto nabízí, některé i zdarma, ale tam bych si dávala pozor a raději si za RSA připlaťte, jak mně i bylo doporučeno od učitele Tima, který na CCEB vyučuje Costumer Service course. Já jsem si našla tuto organizaci GTA – Galaxy Training Australia http://galaxytraining.com.au/ a RSA mě stálo 18 AUD. Test obsahuje 77 otázek a máte k dispozici učební materiály, kde naleznete všechny potřebné odpovědi.
- RSG (Responsible Service of Gambling) – pro ty, co chtějí pracovat v casinu
- Bankovní účet – naproti škole CCEB se nachází Commonwealth Bank, kde jsem ke svému účtu potřebovala pouze pas a student ID (tu obdržíte ve škole) a vklad AUD 200. Do týdne mi poslali debetní kartu
- CV – pomůže sestavit škola (každou středu po výuce aktivita „JOB“, Vám pomůžou sestavit CV tak, abyste byli úspěšní) – pokud sháníte práci v restauraci nebo v baru, tak je potřeba uvést zkušenosti v tomto oboru
Pokud máte všechny tyto věci vyřízené, hurááá za hledáním práce:). To bych řekla, je ta nejzajímavější část:). Máte vlastně tři možnosti, jak si najít práci:
- Klasická cesta přes internet – tady nejvíce frčí Gumtree
- Vzít CV a RSA a navštívit restauraci – jednu pěkně po druhé a osobně se ptát na práci, což se mi osvědčilo hlavně v UK, kde jsem žila 1,5 roku, ale myslím, že i tady je to nejlepší způsob, jak nalézt práci. Vždy můžete spolehnout na Vaše osobní kouzlo:). A teď dobrá rada, pokud volíte tento způsob, chtějte vždy mluvit s manažerem restaurace/baru/kavárny a nejlepší čas na hledání, je večer kolem páté šesté, protože přes den tam je většinou pouze někdo z personálu (kde nikdy nemáte jistotu, že vaše CV předají manažerovi/vlastníkovi)
- Přes známé, ale to spíše až časem, jelikož ze začátku nemáte tolik dobrých známých, aby Vás doporučili, ale nikdy nevíte:)
POZOR: může se stát, že narazíte na trochu „dodgy“ (pochybné) zaměstnavatele. Ruce pryč od těch, kteří Vám nabídnou 12 AUD za hodinu práce (je to ilegální, minimum za hodinu v Queenslandu je totiž kolem 18 AUD). Jako bonus chtějí z Vaší výplaty 200 AUD v případě, že nedáte výpověď alespoň dva týdny předem. Většinou se jedná o Indy.
Hodně informací o práci v Austrálii jsem také čerpala z této webovky.
PS: Takže práci zdar a držte mi pěsti:)