Unikátní výstava soch podél oceánu v Sydney

Zařazeno v Aktuálně, Austrálie

Myšlenka uspořádat před 20 lety, dnes již ikonickou národní australskou kulturní akci s mezinárodně uznávanou reputací, se paradoxně zrodila na české půdě!

socha ruky vystava soch v sydney na plazi Sculptures by the Sea nepočítejte do kategorie klasických turistických atrakcí. Jelikož se jedná o ojedinělou myšlenku kreativních duší, za kterou neutratíte jediný dolar, a doslova vás bude přecházet zrak. Čím je tak unikátní a proč patří tato kulturní akce k jedné z nejpopulárnější v Sydney, jejíž počet návštěvníků již standardně každý rok přesahuje víc jak půl miliónu?

Příští rok to bude přesně 20 let, co se pravidelně na jedné z nejhezčích „Coastal walks“ (pěší cesta táhnoucích se podél východního pobřeží) v Sydney pořádá tato nevšední outdoorová výstava soch různých tvarů a druhů. Na délce zhruba 2 kilometrů se nachází obvykle něco přes 100 uměleckých děl, soch, které jsou zasazené do přírodní scenérie tak, jakoby tam snad byly odjakživa. A když je řeč o sochách, nepředstavujte si typickou sádrovou bustu a na ní nahatého Davida, na této procházce podél moře potkáte výtvory ze skla, hlíny, kovu, korků od šampaňského nebo třeba z Barbie panenek.

Trocha ze zákulisí. Myšlenka uspořádat něco, co je dnes považováno za ikonickou národní australskou kulturní akci s mezinárodně uznávanou reputací, se paradoxně zrodila na české půdě, v hlavě Davida Handleyho. V Praze vystudovaný právník s uměleckým zaměřením, zajímavá kombinace, se údajně nechal inspirovat středověkými rozvalinami na západě Čech, aby v roce 1996 s téměř nulovým rozpočtem, hrstkou dobrovolníků a nepatrnou podporou médií, využil dechberoucí pobřežní krajinu v Sydney a uspořádal s několika málo sochami takovouto historicky první venkovní výstavu svého druhu.

Rok co rok se počet vystavovaných soch rozrůstal a dnes se tato významná akce počítá k australskému kulturnímu dědictví. Obvykle, koncem října, začátkem listopadu, kdy je na jižní polokouli jaro v plném proudu a léto klepe na dveře. Letos byla šance mezi 22. 10 až 8.11., a já vyrazila s kamarádem Victorem.

Z více jak stovky vystavených soch nás upoutalo hned několik z nich:

barbie socha vystava soch v sydney na plazi 1)Mořská vlna sestavená z „těch pravých od Matella“

Autor těchto interaktivních soch, které proměnily Tamaramu v jedno velké dětské hřiště, se jimi prý snažil upozornit na alarmující zátěž životního prostředí, náš všudypřítomný konzumní způsob života a spotřebitelské plýtvání.

politicky manifest vystava soch v sydney na plazi 2) Divided Planet

Zvolena nejlepší sochou letošního ročníku. Manifest střetu aktuálního politického dění se závažnými světovými problémy jako je globální oteplování a chudoba,

vystava soch v sydney na plazi3) Červený mužíček

Byl každopádně jednou z nejvíce kontroverzních soch, která má připomínat fakt, že nehledě na věk, bychom jednou za čas v sobě všichni měli probudit ono hravé dítě, které se v nás schovává.

4vystava soch v sydney na plazi crounching man) Crouching man

Pozoruje, jak ho okolní svět míjí, aniž by se kdokoli zastavil. Bizarní socha, která mě donutila se zamyslet a na moment jen tiše pozorovat vše, co se kolem mě odehrává. Pro mě jednoznačně nejpůsobivější socha celé výstavy

Zajímavost: Minulý rok k jedněm k nejkontroverznějším dílům výstavy patřily „Babies” od českého sochaře Davida Černého, světově uznávaného umělce, který svými díly většinou poukazující na českou pokřivenou politickou scénu, s oblibou provokuje.

Idea Davida Handleyho , sblížit širokou veřejnost, jak „Sydneysidery“ tak i turisty z různých koutů světa, a zpřístupnit ji zdarma neobyčejnou uměleckou podívanou na jednom z nejkrásnějších míst světa, je za mě „job very well done“!

 

Recent Posts

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

Studium MBA v Australii se vyplatiopoustim cairns