10 pravidel stážisty roku

Zařazeno v Austrálie, Vaše zážitky

Budete-li dodržovat 10 pravidel naší blogerky Nikol, možná i vy budete na dobré cestě stát se stážistou roku.

1) ”Take your internship very seriously!”

Laxní přístup a „ whatever attitude“ nechte doma. Pokud se jednou dostanete na stáž v zahraničí, nedělejte ostudu ani sobě, ani své rodné zemi! Koukejte ukázat to nejlepší, co ve vás je a projevte, že si příležitosti vážíte a svou novou pozici berete vážně.

2) Get in on time!”

Bez ohledu na to, jestli dojíždíte z druhé strany města, máte nespolehlivý budík nebo prostě nejste ranní ptáčata, dochvilnost je výsadou nejen králů. Ač si to možná neuvědomujete, jste bystře sledovaní všemi okolo. Buďte všímaví, a pokud váš šéf každé ráno už pilně sedí za počítačem, pokaždé, když přicházíte do kanceláře deset minut po deváté, bylo by asi vhodné ráno nasednout na dřívější autobus…

3) ”Listen carefully and always take notes!”

Co se zdá jako banalita a samozřejmost, by se nemělo ani zdaleka podceňovat. I v digitální agentuře se ještě “old schoolově“ používá blok a tužka a především dychtivý stážista by měl mít takový blok plný poznámek ohledně úkolů, které dostal, důležitých bodů z meetingů, kterých se zúčastnil a spousty důležitých myšlenek, které v různých momentech v práci pochytil. Projevujete tím hlavně zájem a organizovanost, kterou na druhé straně rozhodně někdo zaznamenává a bude vám k dobru.

4) ” Do more than is expected on every single assignment & Go above and beyond of the call of duty!”

S pílí nejdál dojdeš. V tomto případě platí dvojnásob. To, že vykonáte, co se po vás vyžaduje, se předpokládá, jinak byste asi neseděli na stážistické židli. To, že ovšem předčíte očekávání a projevíte vlastní iniciativu při každém úkolu, který dostanete, bude právě to ”něco”, co vás odliší od ostatních. Proaktivita je klíčová a měla by stát vaším druhým já, alespoň, co se stáže týče.

5) ”There is always something you can do!”

Dokončili jste svou práci dřív, než jste i vy sami očekávali? Pokud už není nic, čím byste ji mohli vylepšit, odevzdejte ji a dejte svému nadřízenému vědět, že jste znovu ”available”, zjistěte, s čím byste mu mohli pomoct. Nenechte to dojít do fáze, kdy si ostatní budou muset všimnout, že doslova ”nemáte do čeho píchnout”. To už bude pozdě a nebudete budit ten nejlepší dojem…

6) ”Show up, people rely on you!”

I když jste ”jen” stážisti, máte své povinnosti a jste součástí jednoho velkého celku. Pokud se nedostavíte, vaši práci, jakkoli důležitá či nedůležitá se může zdát, za vás bude muset udělat někdo jiný. A poslední věc, kterou se chce někdo zabývat, je dokončovat stážistický projekt. Spoléhá se na vás, že zadané úkoly splníte. Zároveň se počítá s tím, že se přijdete zeptat a někdo vám vždy pomůže, v případě, že si s něčím nevíte rady. Když se ovšem raději v práci neukážete a necháte někoho ”ve štychu”, nevrhá to na vás dobré světlo.

7) ”There are no stupid questions, almost…!”

Nestyďte se zeptat. Nikdo učený z nebe nespadl. Obzvlášť u stážistů se očekává, že budou mít otázky, konstantně a plno. I když se někdy můžete cítit jako hlupáci, najděte odvahu a možná i hrdost zjistit proč, co a jak. Pokud nebudete znát souvislosti, důvody a příčiny ať už v jakékoli práci, nikdy nebudete rozumět, jak daný obor a společnost funguje. Nejen, že je důležité vidět ”big picture”, ale soustředit se zároveň i na detaily a znát jejich význam. Neptejte se ovšem stokrát na jednu a tu samou věc…

8) ”Study, research, become knowledgeable

Na stáž se může de facto hledět jako proces uplatňování teorie v praxi. Máte mezery v teorii? Doplňte je. Každý den je co nového se učit. Na stáži se frekvence pocitu, že byste se měli něco učit, rapidně zvyšuje. Studujte, hledejte nové informace, zjišťujete souvislosti a rozšiřujte si obzory. Čím více budete o daném oboru vědět, tím více vám vše bude zapadat do sebe, což se odrazí na vašem celkovém výkonu a vlastním pocitu zadostiučinění.

9) ” Respect the company’s culture. Be empathetic , take note of what others do and emulate their behavior”

Všímejte si, jak se chovají lidé kolem vás, co je běžnou praxí, jaká je firemní kultura a snažte se co nejvíce zapadnout. Úspěšnost kandidátů často závisí i na osobnosti člověka. Nezapomínejte, že je na vás hleděno i z pohledu, zda byste byli tzv. ”good fit for the job and for the company”. To je ale většinou něco, co je vám buď dáno, nebo máte dar se přizpůsobit a vycítit, co je žádoucí .

10) ” No smoke, cellphone’s ringing, facebook procrastination when on duty”

Všechno zmíněné v bodě 10 by pro vás mělo zůstat absolutní tabu. Nikdo vás nemoralizuje, že máte přestat kouřit nebo trávit svůj čas smysluplněji, nicméně pokud jste v práci, berte to jako daná pravidla pracovní morálky. Pokud by všem měly v kanceláři zvonit telefony, třikrát za den by se každý zaměstnanec odebral na ”kouřovou” a průběžně přes den sledoval, co se děje na facebooku, moc práce by se za ten den asi nestihlo, nedopalky by naplnily nejeden popelník a vyzváněcí melodie vašeho kolegy by vám asi hučela v uších i na cestě z práce domů.

 

DOPORUČENÉ PŘÍSPĚVKY

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

skola v Cairnsprace v australii