Jak je to v Austrálii s ubytováním?

Zařazeno v Austrálie

Většina studentů přijíždějících do Sydney si hned po příjezdu láme hlavu s bydlením. Co si budeme povídat, bydlení je základ, a pokud nemáte to štěstí a zrovna nevlastníte plážový domek na Bondi beach, bude vás to stát nějaké to usilí, čas a námahu.

Jak a kde hledat bydlení, jaké jsou možnosti a specifika při shánění ubytování v Sydney, na co je třeba si dát pozor a jiné důležité informace, které vám rozhodně usnadní celý proces a trochu ozřejmí, co vás vlastně čeká, se dozvíte v tomto článku.

Studenti mají zpravidla dvě možnosti volby, buď si ubytování zařídí již z domova, nebo se rozhodnou hledat až na místě.

Při první variantě přichází v úvahu:

HOMESTAY

 • ubytovani v australii homestayAutentická forma ubytování, kdy žijete v australské rodině, stanete se na čas její součástí
 • Je to jedinečná příležitost poznat, jak žijí opravdoví Australané
 • Nespornou výhodou je jazyk, angličtinou jste obklopeni od prvního okamžiku od rodilých mluvčích, což je velký rozdíl od angličtiny, kterou uslyšíte ve škole od svých spolužáků, kolegů v práci apod. Stejně jako pro vás je to jejich druhý jazyk, proto nebude nikdy tak dokonalý jako ten mateřský
 • Dobré řešení pro někoho, kdo chce mít do začátku jistotu a vyhovuje mu být v rodině
 • Co se týče financí, platíte obvykle fixní částku za týden, která se pohybuje zhruba v rozmezí $300- $450/za týden a zahrnuje snídani + večeři
 • Nejčastěji je HOMESTAY nabízen při studiu angličtiny samotnou institucí/ jazykovou
 • Nabízí AIRPORT pick-up (vyzvednutí na letišti)

UBYTOVACÍ AGENTURY, např. AUSTAY

 • shanim ubytovani pro studenty v australiiAustay je agentura, která se specializuje na bydlení v Sydney, dlouholetým partnerem Information Planet, jejichž studenti houfně využívají tyto ubytovací služeby
 • Austay nabízí ubytování v moderních domech situovaných v jižní části města, v oblastech Rockdale, Kogarah, Banksia, Turrella
 • Hlavní myšlenkou je nabídnout studentům rozumné bydlení za přijatelné ceny
 • Jedná se o “sharing” neboli sdílené ubytování, můžete si nicméně pronajmout od pokoje až po celý byt
 • Nabízí rovněž AIRPORT pick-up

 

.

.

Pokud naopak patříte k těm, co se rádi rozhodnou až na místě, chtějí na vlastní oči vidět, co si vybírají. Zde je pár tipů, jak a kde můžete hledat, jaké jsou vaše možnosti.

SHARING/ SDÍLENÉ UBYTOVÁNÍ = SPOLUBYDLENÍ

Nejznámější webové stránky: Gumtree, Flatmates, Shareaccommodation, Easyroomates, Flatfinders, Housemates a Flatwithme.

 • Sharing neboli sdílení bydlení, bytu či domu, je jednou z nejběžnějších forem bydlení, alespoň, v Sydney. Vyplývá to z vysokých cen za pronájmy či samotnou koupi nemovitosti speciálně v některých částech města. Někdy i samotní Australané sdílejí, protože je pro ně buďto neúnosné uplatit všechny náklady nebo jen jednoduše nechtějí takové peníze za bydlení utrácet a rádi poznávají nové lidi. Ať už tak či jinak, spolubydlení má své výhody i nevýhody.

Výhody

 • Poznáte plno lidí z různých koutů světa, jejich zvyky, životní styl.. Hlavně Sydney je svou multikultularitou známé po celé světě, pro zajímavost se zde můžete podívat, jaké národnosti v Sydney žijí, které a kde převažují.
 • Pokud máte štěstí a natrefíte na fajn spolubydlící, z obyčejných „flatmates“ se často stanou vaši „friends“, spolubydlení je pak radost. Dozvíte se tolik nového o jiných kulturách. Především pro někoho, kdo je nový v cizím městě je to cesta, jak navázat sociální vazby a necítit se v novém města sám. Uvidíte, že se budete vracet domů rádi.
 • Spolubydlení vás také naučí pro život tak užitečné toleranci a přizpůsobivosti. Kolikrát vás i ten nejmilejší spolubydlící něčím naštve, stačí jeden zlozvyk, který vás postupem času pomalu ale jistě přivádí k šílenství, umění je ale situaci vyřešit a zůstat kamarádi. Kde je vůle, tam je cesta 😉 Sbíráte životní zkušenosti, které jednou určitě oceníte!

Nevýhody

 • Někdy se ale holt nezadaří a ne každý je ideální spolubydlící. Moje osobní rada je dát vždy na první dojem a intuici, pokud někam přijdete a přes „bordel“ v předsíni nemůžete projít ani do pokoje na prohlídku, asi to nemá cenu, i když vás bude lákat výhodná cena či cokoli jiného
 • Omezení soukromí, pokud se rozhodnete sdílet pokoj, je hodně těžké najít si chvilku pro sebe, pokud budete mít svůj vlastní pokoj v bytě a sdílet jen společné prostory jako kuchyň, koupelnu, stačí si jen nastavit od začátku pevná pravidla! Doporučení z vlastní zkušenosti – sestavte si seznam úklidových služeb a každý týden se pravidelně střídejte. Vyplatí se i popsat do detailu, co se „očekává a co všechno je v daném úklidu zahrnuto“, divili byste se, jak si každý vykládá úklid po svém…:) Chytré řešení je i společná kasička na mycí prostředky a všechno, co používáte dohromady.

Webových stránek nabízejících share accommodation je plno, záleží, jaká vám bude nejvíc vyhovovat. Co je absolutní “MUST”? Vědět, jak hledat bydlení na Gumtree! Gumtree je takové zaklínadlo, ať hledáte bydlení, auto, práci nebo třeba novou psí boudu, budete hledat zde. Každý vás bude na Gumtree odkazovat;-)

Ve stručnosti to funguje asi tak: Na úvodní stránce vyfiltrujete kategorii, ve které budete hledat, v tomto případě “Real estate” a oblast ve které hledáte, Manly area jako příklad. Filtr je hodně podrobný, tak jako Sydney rozlehlé. V katergorii máte možnosti, co přesně hledáte. Je to single/double room/flat/househare…?

Ve výsledcích hledání budete krom otravných reklam vidět dva typy inzerátu:

Wanted

inzeraty bydleni na gumtreeTo jsou inzeráty, které na Gumtree dávájí ti, co hledají. Viz příklad níže. Určitě doporučuju vytvořit profil a „pověsit vaši poptávku“ co možná nejdříve s vašimi preferencemi, popisem, fotkou ideálně. Lidé vždy radši kontaktují někoho, koho aspoň „jednou“ viděli“, i když je tam také samozřejmě riziko toho, že vás budou lidé kontaktovat i z jiných důvodů..:) My jsme tak s kamarádkou našly náš druhý domov v Sydney. Určitě to funguje!
* 30 years old male’s looking for a room in the Northern beaches with nice fun friendly people, alternatively find some house mates to get our own place. Weekly rent between $200 – $400, Prefer Long Term, Location Manly but definitely considering Manly Vale, Fairlight etc.

Offering

Jak už sám název napovídá, jsou inzeráty nabízející ubytování. Čím více informací a fotek, tím lépe, ve filtru si označíte všechny možnosti relevantní pro vás, aby vám vyjely jen nabídky, které vás opravdu zajímají.

Webovky Flatmates jsou spolu s Gumtree jedny z nejznámějších a považovány o stupeň lepší, co se kvality týče než např. Gumtree, jelikož se výhradně specializují na bydlení. Sami můžete posoudit. Je dobré vědět, že pro zvýšení šancí na nalezení bydlení nabízí možnost „upgradu“, kdy si ke svému účtu na Flatmates zaplatíte poplatek, abyste mohli reagovat na top inzeráty označované jako tzv. „early birds“ okamžitě. Předplacený profil začíná na $19/měsíc.. Více info viz obrázek níže.

REALITNÍ KANCELÁŘE

Nejznámější webové stránky: Realestate a Domain

Jsou webové stánky nabízející přímý pronájem nemovitostí, bytů a domů, defacto takové realitní kanceláře. Při porovnání s cenami za sharované bydlení, jsou někdy o něco výhodnější, nicméně na získání tzv. “lease/tenancy agreement” je potřeba prokázat jednak stálý příjem a pár dalších náležitostí, které většinou lidé na začátku pobyt nemají. Další důležitou podmínkou je, že se musejí upsat na určitou minimální dobu pronájmu, v průměru minimálně půl roku, což bývá často problém pro někoho, kdo zrovna přijel a neví, co ho čeká. Finančně je to také podstatně větší zátěž, požaduje se vyšší bond/vratná záloha (viz specika níže), než když se jen k němu přidáte do sdíleného bytu či domu, kde někdo na sebe už dané břemeno vzal, upsal se a zodpovědnost je na něho.

FACEBOOKOVÉ SKUPINY S NABÍDKOU BYDLENÍ

Nejznámější facebookové skupiny: Accommodation for students in Sydney, Accommodation 4 Students – Sydney, Manly International, Austay Accommodation Miriama, Private Rentals/Share Accomodation/Room to let, Shared flats, rooms, sublet, accomodation Sydney, Northern Beaches Property To Rent!

Fakt, že co dnes není na Facebooku jakoby ani nebylo, je vidět čím dál tím více v každodenním životě. Facebook je proto další cesta, jak najít v Sydney ubytování. Výše je uvedených několik facebookových skupin z mnoha, kde se inzeráty objevují každou chvilku. Rychlá reakce a štěstí je ta nejlepší kombinace jak uspět. Takže se staňte fanouškem, zažádejte o puštení do skupiny, co nejdříve.

Zejména u výše zmiňovaných druhů ubytování je základ si vše osobně prohlédnout pokud můžete. Na začátek je proto dobré si zajistit nějaké krátkodobé ubytování. Plno studentů volí hostely tzv. backpackers, kde sdílí pokoje až s několika lidmi, společné prostory slouží celému osazenstvu, ideální jak pro seznámení, tak pro cestování ať už jste kdekoli. Až na světlé výjimky dlouhodobě na hostelech nikdo nezůstává.. Dalším řešením jsou kamarádi, kamarádi kamarádů atd. Při dnešní cestovatelském trendu se budete divit, kolik lidí už možná v Sydney znáte, neleňte prozkoumat všechny možnosti. Strávit pár dnů u někoho na gauči a mezitím si najít vlastní bydlení je nákladově nejefektivnější varianta. Místo platby hostelu, můžete hodného kamaráda či kamarádku radši za ty samé peníze pozvat na večeři;-)

Recent Posts

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

sportovni stipendia do zahranicinaklady na zivot v cairns