Je Austrálie opravdu tak drahá? Mé životní náklady v Austrálii

Zařazeno v Austrálie

Lady Counting Coins - Australian CurrencyJe mi jasné, že tuhle otázku, stejně jako já budete před vašim odjezdem dost řešit. Přece jen mě Austrálie stála značnou část úspor, takže jsem zpočátku počítala každý dolar. Austrálie je obecně o dost dražší než ČR, ale věřtme mi, když vyděláte váš první dolar a přestanete vše přepočítávat na koruny, začnete si i u protinožců žít docela komfortně.

 

 

 

Mé týdenní příjmy a životní náklady v Austrálii

Položka

Částka AUD Částka Kč %
Příjem 720 14.400
Nájem 160 3.200 22
Strava 100 2.000 14
Doprava 10 200 1
Kultura/Sport/Zábava 70 1.400 10
Oblečení 20 400 3
Úspory 360 7.200 50

 

Největší nákladové položky v mém rozpočtu byly ubytování, strava a sport/zábava. Osobně jsem volila variantu bydlení v docházkové vzdálenosti do centra, sice jsem platila trochu víc než kamarádi, co bydleli v odlehlejších částech Sydney, ale zas jsem ušetřila na cestovném skoro 40 dolarů týdně. Do práce i do školy chodila pěšky a tím také ušetřila hrozně moc času. Jelikož veřejná doprava v Sydney je poměrně drahá (40AUD/týden), tak jsme si nakonec s přítelem koupili skútr. Na pláži jsme byli za pár minut a snížili tak výrazně naše náklady na cestování.

Po prvním nákupu v supermarketu jsem si myslela, že po zbytek mého pobytu budu jíst jen toustový chleba a špagety s kečupem. Nakonec jsem si na ceny potravin zvykla a jelikož jsem vydělávala přibližně jednou tolik než tady v ČR, tak jsem si i sem tam dovolila vyrazit na večeři do restaurace. Tady máte pár tipů, jak na jídle ušetřit:

  1. Najděte si práci v restaurací: S velkou pravděpodobností se tam budete moci stravovat zadarmo.
  2. Nakupujte před zavírací dobou: Měla jsem oblíbený fastfood se zdravou výživou, kde pravidelně před zavíračkou měli na to, co neprodali, až 70% slevu, takže jsem si dala super véču za pár dolarů.
  3. Nakupujte na trzích: Můj oblíbený byl Paddysmarket, kam jsem si chodila pro čerstvou zeleninu, ovoce a ryby. Ideální čas na nákup byl v neděli tak hoďku před zavíračkou – vše zlevněné a hlavně méně tlačících se zákazníků.

No a samozřejmě bych neměla opomenout nákupy oblečení. Zde je má rada naprosto jednoduchá. Vyčkejte na sezónní výprodeje, je jich dostatek a vše pak koupíte s výraznou slevou.

Díky o dost vyšším výdělkům oproti ČR jsem opravdu neměla problém si i při studiu vydělat na všechny životní náklady a přitom jsem ještě šetřila na cestování. Tady je mé doporučení: Přestaňte tolik řešit peníze, přepočítávat každý dolar. Austrálie je země nekonečných možností se spoustou skvělých pracovních příležitostí.

DOPORUČENÉ PŘÍSPĚVKY

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

studium v calgaryKorea collage