Jak vidím Dánsko já

Zařazeno v Evropa, Vaše zážitky

Taky se Vám zdá, že jsme na tomto blogu trochu opomíjeli Evropu? Nemusíte se bát, už tomu tak nebude. Díky naší nové blogerce Veronice Vás budeme zásobovat zajímavými články i z tohoto kontinentu. Poprosili jsme ji, ať nám napíše o tom, jak na ni působilo Dánsko během doby, kdy tam pracovala. O tom, jací jsou Dánové, proč ji Dánsko přiroslo k srdci a čemu naopak v Dánsku na chuť nepřišla, se dočtete v jejím příspěvku.

Pokud jste nadšenci severské literatury či kinematografie, možná si představujete Dánsko jako pochmurnou, větrem ošlehanou, nehostinnou krajinu kde zločin vzkvétá.

Dovolte, abych Vás vyvedla z omylu. Dánsko – zaslíbená skandinávská země, kde pivo teče potokem, architektura hraje více barvami než naše tradiční kroje, a skoro všude se domluvíte anglicky. A to, že tu můžete studovat zcela zdarma, je jen takovou třešničkou na dortu.

Mně Dánsko přirostlo k srdci se všemi jeho pro a proti. I když dosud jsem nepochopila jejich posedlost lékořicí. Tu najdete v drincích, zmrzlině, v bonbonech, koláčích, keksech, a pokud byste toho náhodou neměli málo tak Vám Dánsko nabízí také sůl s příchutí lékořice. Představte si ty nekonečné možnosti! No fuj.

Když už jsme u těch zvláštností, nedá mi nepřipomenout další, pro přistěhovalce možná trošku překvapivou Dánskou osobitost, a tou je jejich národní vlajka. Tu totiž potkáte na každém kroku, pyšně vlající v každé zahradě, na domě, na úřadech. Zapíchnuté v koláčích, sendvičích při různých oslavách, či zavěšené jen tak jako girlandy. Nedokážu Vám říct, jestli to je způsobeno Dánskou národní pýchou nebo pouze jejich zálibou v designu jejich vlastní vlajky. Každopádně, buďte připraveni, že ji pravděpodobně uvidíte na většině Vašich fotek.

I když mají Dánové své zláštnosti, jsou to velmi milí lidé. Nicméně nečekejte otevřenou náruč a příval pohostinnosti hned od začátku. Dánové mají troškau tvrdší skořápku, přes kterou se musíte prokousat, abyste se dostali k měkkému jádru. Ale pokud se Vám to podaří, tak za odměnu budete mít vedle sebe skutečné přátele. A pak může začít skutečné objevování Dánska. Protože domácí mají prostě nejlepší tipy. Dozvíte, se která kavárna je prostě nej, že na Halloween se v centru města pořádají speciální akce, a že na Vánoce můžete v Tivoli navštívit super kabaret v angličtině.

Dánsko je navíc výborně propojené železnicemi, což znamená, že je to skvělá země na výlety. Můžete si vybrat zda chcete navštívit větší města jako Kodaň či Aarhus, nebo se projít po malebném pobřeží, nebo se dokonce vydat do Švédska přes Oresund. Samozřejmě lístky na vlak jsou oproti Česku velmi drahé, avšak jako studenti máte nárok až na 50% slevu. To se už vyplatí, ne?

Nebojte se ani pochmurného počasí. Dánsko leží sice trochu severněji, ale i tak mají nádherná teplá léta, kdy potkáte většinu Dánů v Amager Parku (pokud se nacházíte v Kodani). Ale pokud vidíte Dána koupat se v moři, nepředpokládejte, že je příjemně teplé. Dány totiž od koupání neodradí ani více než chladné vodní teploty: D Doporučuji nejprve smočit palec a až pak se vrhat do vln: D

To by bylo ode mě prozatím asi vše. Více Vám prozradím v dalším článku.

Více informací o studiu v Dánsku naleznete zde.

 

DOPORUČENÉ PŘÍSPĚVKY

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

novy zeland dolarNove Sydney Manly beach