Chceš pracovat při studiu v Dánsku? Víme jak na to.

Zařazeno v Evropa

Zivotopis pro praci v DanskuMinulý článek od Lukáš o jeho studentském životě v Dánsku sklidil u vás velký úspěch a poslali jste nám spousty dotazů ohledně práce při studiu v Dánsku. Kdo jiný než právě Lukáš, který si v Dánsku pár pracemi prošel, by vám mohl lépe odpovědět. Do tohoto článku shrnul pár tipů jak hledat v Dánsku práci, užitečné portály a také druhy prací, které při studiu můžete vykonávat.

V minulém článku jsem se věnoval převážně škole a vlastní zkušenosti s životem v dánském městě Aalborg. Setkávám se však denně se studenty, kteří mají během školy rovněž zájem pracovat a přivydělat si nějakou tu korunku navíc.

Samozřejmě stejně jako u nás, je to s prací v Dánsku velmi individuální. Ve větších městech (Kodaň, Aarhus, Aalborg, Odense, Esbjerg) je příležitostí více,  ale myslím si, že vše závisí na Vašem přístupu a pevné vůli. Jak jsem v prvním článku zmínil, velkou výhodou je znalost dánštiny se kterou máte šance na úspěch při hledání práce daleko větší. Nicméně pokud ovládáte zatím jen angličtinu, určitě nezoufejte!

Pro zefektivnění hledání práce jsem pro vás připravil malý výběr brigád, které zahraniční studenti v Dánsku nejčastěji dělají:

Prvotně bych přidal pár odkazů na hledání práce v Dánsku přes internet a personální společnosti, které nabízejí práci i zahraničním studentům bez znalosti dánštiny. Dánové mají neuvěřitelné množství portálů pro hledání práce, avšak ne všechny nabízejí práci bez znalosti dánštiny.

Pro jobnet potřebujete své registrační NemID číslo. Proto můžete tuto stránku využít až po jeho přidělení (cca 2 týdny od začátku školy).

Stránka se stručným přehledem pracovních podmínek v Dánsku

Práce pro anglicky mluvící lidi ve městě Kodaň

Kromě obecných stránek existuje možnost registrace v personálních agenturách (tzv. Vikaren). Po vyplnění krátkého dotazníku s Vámi jeden z pracovníků udělá krátké interview na jehož základě Vám pak společnost hledá práci (pozn. doba nalezení práce závisí na sezóně a počtu prac. nabídek)

Roznos novin a letáků určitě není lehkou prací a pro mnohé se může zdát fyzicky náročná. Brigádník si předem zvolí počet tras, které jsou pro něj dostupné. Noviny roznáší v časných ranních hodinách (od 4:00 do 9:00, 4-6x týdně – za směny v noci se účtuje malý příplatek). Průměrná mzda za tuto práci je zhruba 100 DKK netto (360 CZK).

Letáky se roznášejí každý týden ve středu a pátek podle předem daných tras, které se týdenně opakují, hodinová mzda se pohybuje okolo 90DKK (320CZK) a noviny se roznášejí v čas.intervale od 12:00 do 20:00 (dle dohody s dispečerem). Přestože je tato práce fyzicky náročná, je oficiální! Což znamená, že při dostatečném počtu hodin na měsíc (43 hod.) máte nárok na stipendium, tzv. finanční podpora v Dánsku.

studentske prace v dansku, prace v baru, restauraci, kavarneI restaurace či bary jsou místem, kde studenti často pracují. Pro pomoc v kuchyni na asistenční práce, mytí nádobí či sbírání sklenic dánštinu nepotřebujete a velkou výhodou je také stravování zdarma. Při hledání doporučuji napsat životopisy zajímavou formou (prioritou je vyčnívat z davu:) a roznášet jich, dokud se jeden ze zaměstnavatelů neozve. Určitě pomůže, pokud se na jedno místo vrátíte víckrát. Možná to bude působit dotěrně, ale v tomto případě platí pravidlo: ,,Ten kdo se ptá, vypadá hloupým na 5 minut, kdo se neptá, zůstane jím navždy!“ Ohledně restaurací bych možná ještě zmínil, že je lepší začít hledat během léta, kdy je poptávka po práci větší a počet studentů menší. Pokud je s vámi zaměstnavatel spokojen, práci máte jistou během celého roku.

Při práci v restauraci bych doporučil dohodnout podmínky práce a smlouvu ještě před jejím výkonem, budete sice platit odvody, ale budete mít jistotu že peníze dostanete včas a tolik, kolik jste skutečně odpracovali.

Úklid, zahrady, venčení psů či babysitting … Kreativitě se ani v hledání práce meze nekladou … :) I u mě nastalo období, kdy jsem stálou práci neměl a potřeboval jsem najít něco narychlo … Rozhodl jsem se vytisknout malé letáčky v dánštině a angličtině s kontaktními informacemi s nabídkou pomocných prací v domě jako: úklid, práce na zahradě, hlídání dětí či venčení psů. Roznesl jsem je ve vilových čtvrtích a výsledek byl překvapivě rychlý! Po týdnu se mi ozvali 3 lidé, pro které jsem pracoval až do ukončení mého studia!

Dánští zaměstnavatelé hledí prioritně na efektivitu práce a na to, zda jste šikovní! K mému překvapení jsem zjistil, že jak Češi tak i Slováci jsou v zahraničí velice uznávání lidé, kteří pracují důkladně a rychle!
Věřím a pevně doufám, že Vám tenhle článek pomůže při hledaní práce. Přeju hodně úspěchů!

Pracovní portály dle měst v Dánsku:

Aalborg, Hjorring a celé severní Jutsko

Odense a ostrov Fyn

Aarhus a střední Dánsko

Kodaň a ostrov Zéland

DOPORUČENÉ PŘÍSPĚVKY

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

na kajaku v australiistudenti vyuzivaji ve velkem studentskou pujcku na studium v anglii