Studium v Dánsku z mého pohledu

Zařazeno v Evropa, Vaše zážitky

studium zdarma v danskuDnešní doba nabízí nekonečné možnosti v oblasti studia v zahraničí, a proto se studenti často neumí rozhodnout, co je pro ně nejvhodnější a co by chtěli po škole dělat. Tímto příspěvkem bychom vám rádi přiblížili studium v Dánsku tak, jak to vidí Lukáš, který s námi před pár lety odjel studovat právě do Dánska.

Před 3 roky jsem nastoupil na obor Marketing Management ve městě Aalborg. Mým cílem bylo okusit život v zahraničí, zdokonalit se v angličtině a získat nové zkušenosti. Upřímně jsem nevěděl, co můžu od Dánska očekávat, a proto jsem jen doufal, že toto rozhodnutí bude tím správným. 

Výhodou Dánska zdaleka není jen možnost studia zdarma a forma výuky, která probíhá velmi odlišně od našich VŠ. Na Facebooku dostávám velké množství zpráv od lidí, kteří o této volbě uvažují a proto bych prvotně rád odpověděl na nejčastěji kladené otázky.

.

S čím mám na začátku počítat?

Po příjezdu do Dánska mi na škole hned vystavili potvrzení o přijetí, se kterým jsem následně šel na – „Kommunu“ (něco podobného jako obecní úřad). Tam se každému novému studentovi přiřadí CPR- registrační číslo s kartičkou, která platí po celou dobu studia jako rezidenční karta. Doporučuji si z domova přivézt pasovou foto, kterou budete pro její vyřízení potřebovat. Na tuto kartičku vám také bude přidělen i obvodní lékař. V praxi CPR funguje jako občanský průkaz. Bez ní je v Dánsku poměrně těžké si cokoliv zařídit, a proto je dobré, si ji vyběhat hned po příjezdu.

Dalším potřebným číslem je tzv. NemID. Tento formulář se trochu rozšířil. Vyřizuje se hromadně na školách a je to něco jako občanský průkaz ONLINE. V Dánsku funguje drtivá většina úřadů či organizací online a proto jsou lidé zvyklí vyřídit vše přes internet od bankovních převodů až po samotnou poštu.

Prvotní dojem…Aalborg

Po příjezdu jsme se ti, kteří si nenašli ubytování předčasně, ubytovali v kempu nedaleko centra Aalborgu (něco jako ubytování v chatkách). Toto ubytování nebylo zrovna nejkomfortnější, no ale dobrá nálada a parta mladých lidí z celého světa mi celkový dojem rozhodně vylepšila. S krátkým odstupem času jsme si samozřejmě s ostatními studenty našli bydlení přímo v centru města :)

Aalborg sice leží na severu Dánska, ale díky jeho statusu studentského města a nabídkou zajímavých akcí, se v tomto městě rozhodně nudit nebudete! V centru města najdete ve Skandinávii proslulou uličku Jomfru Ane Gade, která je plná barů a diskoték. Blízko Jomfru je také Student House, kde se pořádají školní akce, stand up comedy představení či zajímavé diskuse na různá témata. Mimo zábavy město nabízí množství kulturních akcí či výstav mladých umělců. Jedním z míst, které určitě stojí za zmínku je tzv. Platform 4 – kreativní místo pro mladé lidi, kde se pořádají různé typy výstav či akcí.

Aalborg je každý rok také hostitelem největšího karnevalu v severní Evropě, kde se poslední květnový týden setkají lidé z různých koutů světa. Navzdory snahám přestěhovat tento event do hl.města Kodaně, si Aalborg tuto tradici udržel až doposud :)

Aalborg je hlavním městem regionu severního Jutska. Tato oblast nabízí řadu zajímavých míst jako je městečko Skagen, kde se přelévá Baltské a Severní moře či Blokhus – letní destinace, která nabízí nádherné pláže a národní parky.

Jací jsou Dánové…

Pod pojmem Dán či Skandinávec si člověk často představí pochmurné a negativně naladěné seveřany. Opak je však pravdou, Dánové jsou velmi přátelští, usměvaví a věčně optimisticky naladění lidé, ochotni pomoct v jakékoliv situaci. Tito lidé jsou také velmi poctiví a striktně dodržují zákony, ulice jsou čisté a velmi vážně berou také červenou na přechodu pro chodce:)

Pokud se obáváte jazykové bariéry, určitě nemusíte! Přestože je dánština oficiálním jazykem, každý (a to doslova každý od dětí až po důchodce) komunikuje plynule anglicky. Znalost alespoň základní dánštiny je určitě výhodou při hledání práce, avšak nikoli podmínkou:)

Do prvního příspěvku už toho více nevtěsnám, proto se můžete těšit na příští týden, kdy se vám budu snažit popsat mou zkušenost se školou, proces výuky, formu známkování a také možnosti během studia. Pokud vás do té doby ale napadně něco, na co byste se mě chtěli zeptat, neváhejte a pište do komentářů nebo přímo na můj email lukas.jelc@informationplanet.cz.

Studium v Dánsku pro více info na našem webu.

 

DOPORUČENÉ PŘÍSPĚVKY

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

bondi plaz v australiistudium v perthu