Jak se studuje na univerzitě v Holandsku

Zařazeno v Evropa

Studujte v zemi tulipánů, dřeváků, kvalitního sýra a nejpokrokovějšícho školství!

Holandsko je známé díky kvalitnímu sýru, coffee shopům či krásným tulipánům. Tato země nabízí však mnohem více! Možná jste nevěděli, že právě Holandsko má jeden z nejkvalitnějších vzdělávacích systémů v Evropě vůbec a ročně zde ukončují vzdělání studenti z celého světa. Díky vysoké životní úrovni je Holandsko nejhustěji osídlenou krajinou Evropy a žije zde více než 17 milionů lidí.

Moje první dojmy z Holandska … :)

Díky Information Planet jsem měl možnost navštívit školy jako Fontys, Saxion či The Hague University. Jako každý jsem měl před příchodem určitou představu, jak to tam může vypadat a upřímně můžu říct, že jsem byl velmi mile překvapen! Všude přítomní cyklisté, čistý vzduch a usměvaví lidé (od dětí po důchodce) na každém rohu, ochotni pomoct s jakoukoli maličkostí – To je Holandsko!

V čem se liší holandský systém vzdělávání?

Podobně jako ve skandinávských zemích se v Nizozemsku výuka na vysokých školách orientuje převážně na praxi. Teorie a různé analýzy jsou hned po vysvětlení implementovány do praxe pomocí zajímavých cvičení. Telefonický kontakt či osobní mail na profesora není v Nizozemsku také žádnou raritou. Pokud studentům není něco úplně jasné, klidně se mohou informovat. Vzhledem k faktu, že na hodinách sedí maximálně 25 studentů je tak i vztah mezi učitelem a studentem mnohem osobnější než u nás! (Pro lepší představu je to jako u nás na střední škole s rozdílem, že učitelé rádi přijímají konstruktivní kritiku a hodiny probíhají spíše ve formě diskuse.)

Během studia mají studenti dvě povinné stáže kdekoliv ve světě (studenti si je hledají sami a stáž by měla být relevantní k oboru, který studují), které jim často nastavují zrcadlo o pracovní realitě. Během stáže se tak naučí, co všechno v budoucnosti budou pro danou profesi potřebovat a na jaké odvětví by se rádi zaměřili.

Po návštěvách škol mě také překvapila jedna zajímavost, která nizozemský systém vzdělávání v mých očích rázně posunula do popředí a tou je tzv. Minicompany.

V mnoho zemích v Evropě se studenti na školách učí, jak si založit vlastní společnost, co všechno je potřeba k její založení a jak si mají spravovat své účetnictví. To je sice hezké, ale praktická část tohoto kroku často zůstane jen při řečech: „Až si jednou založím vlastní firmu budu …“ Velkou výhodou v Nizozemsku je tedy již zmíněná Minicompany – co to vlastně je?

Minicompany je společnost, kterou si studenti zakládají již během svého studia a to buď ve skupinách nebo individuálně. Od školy obdrží akcie, které musí prodat, aby získali kapitál na rozjezd firmy. Po předání akcií si tak vyhotoví byznys plán s rozpočtem na logistiku, marketing a celkový chod firmy. Výstupem tohoto projektu je vyplacení dividend akcionářům (s co největším ziskem) a závěrečná práce. Výhodou tak není jen fakt, že jsou studenti připraveni na založení společnosti v blízké budoucnosti, ale také to, že se jim bude psát závěrečná práce mnohem snadněj na základě praktických zkušeností :)

Neumím holandsky …

Nevadí! V Nizozemsku mluví anglicky téměř každý. Mezinárodní studenti si dokonce mohou vybrat obor nejen v holandštině a angličtině, ale v některých případech i v němčině! Znalost holandštiny Vám však může pomoci s hledáním práce! Výhodou jsou také hodiny holandštiny zcela zdarma během prvního a druhého roku studia. Pokud Vás holandština nebude bavit, můžete si druhý rok zvolit pro změnu španělštinu:)

Je to moc drahé …

Je pravdou, že za studium v ​​Holandsku musíte platit. Myslíte však i na možnost výhodné studentské půjčky (blíže vysvětlena na našem webu www.studiumvholandsku.cz). Investujete především do kvalitního vzdělání a hlavně do své budoucnosti! Pokud se rozhodnete v Nizozemsku zůstat, budete mít možnost růst díky nepřebernému množství zahraničních korporací a firem, které právě v Nizozemsku sídlí. Pokud se budete chtít vrátit zpět do ČR a zaměstnat se, vězte, že budete o krok napřed oproti ostatním uchazečům nejen praxí na životopisu, ale také obecným přehledem, rétorikou, sebeprezentaci a jazykovými schopnostmi.

DOPORUČENÉ PŘÍSPĚVKY

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

Studium ve ŠvédskuSurfing v Perthu