V campervanech napříč severním ostrovem Nového Zélandu

Zařazeno v Nový Zéland, Vaše zážitky

Nikol je zpět a je plná dojmů z úžasného cestování po Novém Zélandu, která předčila veškerá její očekávání. Naprosto všichni jsme tu žasli nad jejími krásnými fotkami a tiše záviděli:)

NZ-blogO zážitky z Nového Zélandu se s vámi prostě musím podělit, protože tato dovča prozatím v mém osobním žebříčku vede na plné čáře.

I když nás ze začátku odrazovaly náklady, většina z nás v Austrálii tou dobou byla ani ne půl roku, na konci zájezdu jsme litovali, že jsme si ten novozélandský zážitek neprodloužili. Když v osmi sdílíte od snídaně po matraci a nejíte ve „fine dining“, Zéland v campervanech vás vyjde relativně “low cost”. Strávíme dva týdny na Severním ostrově, pronajmeme si auta, tzv.  “campervany“, ve kterých se dá spát i vařit, každý večer zakempíme na jiném místě a projedeme tak celý ostrov křížem krážem. Tam naše plány skončily, žádný itinerář se nekonal, spontánní výlet, rozhodneme se až na místě, řekli jsme si. “Unplanned things turn out best in the end“?…Potvrzuji!

A naše novozélandské dobrodružství může začít. V Aucklandu na hostelu Queen Street Backpackers, nejvyhlášenějším spotu mezi „backpackery“ (obvyklé pojmenování pro lidi ze zahraničí, “overseas”, co cestují s batohem na zádech a objevují svět), jsme u piva pořádali válečnou poradu o tom, kam se další dny vyjede. Kvůli ročnímu období zůstaneme jen na Severním ostrově. Severní ostrov je zpravidla o zhruba 5°C teplejší než ten Jižní. A i když jsme na počasí až na jeden den měli z pekla štěstí, přes den nám skoro pořád svítilo, v noci když teplota padla i k 8°C, jsme v campervanech trochu klepali kosu. Poučení pro příští výlet ke „kiwíkům“, jak se Novozélanďanům tady na druhé polokouli běžně říká, je vyrazit v létě, kempování je pak nejspíš o něco příjemnější.

campervan novy zelandCampervany, pro ty, co jako i ještě donedávna my, nevědí, jak přesně vypadají tyhle postýlky na kolečkách, přikládám autentickou fotku naší party na jedné z nejkrásnější pláží Severního Ostrova, 90 Mile Beach. Campervan byl náš od druhého dne dopravní prostředek a přístřešek zároveň. Musím přiznat, že přes počáteční obavy, jsme se v autě s matracemi pro dva nakonec celkem i pohodlně vešli ve třech. Kempy a jejich vybavení se úrovní nedají srovnávat s ničím, na co jste zvyklí z Čech. Krásné sprchy, kuchyňky, prádelny, společenské místnosti, přípojky na elektřinu, skvělé horké lázně a bazény, které jsou většinou zadarmo. Ano, takový “luxus” vás čeká v kempech na NZ. Když si do telefonu navíc stáhnete chytrou aplikaci jako třeba Britz, nastavíte si parametry, které by váš kemp měl splňovat, aplikace vás tam dovede. Povedená věc!

Naše první cesta z aucklandské půjčovny vedla do sírou zapáchající oblasti Rotorua, centra termální činnosti severního ostrova, prozkoumat vřídla, gejzíry a bublající bahnoJ. Při pročítání letáků, které jsme nabrali v půjčovně, jsme objevili Hobbiton, počeštěně Hobitín, vesničku, která svým půvabem nadchne nejen milovníky Tolkienovy trilogie Pán Prstenů a Hobit. Na prohlídku jsme šli hned druhý den ráno.hobiti

Přiznejte si, ne každý den stojíte před domem Bilba Pytlíka nebo chodíte na pivo k Zelnému Drakovi. Prohlídka vesničky, kde se natáčely všechny díly světového filmového trháku vás natáhne do děje nejen vizuálně, ale také poutavé vyprávění zkušeného průvodce o zajímavostech z natáčení navodí tu neopakovatelnou atmosféru.

Dozvíte se, že Hobitín byl postaven rok předtím, než se vůbec začalo natáčet, aby místo vypadalo přirozeně. Peter Jackson platil lidi za roční dennodenní vyšlapávání cestiček v trávě pro vytvoření maximální autentičnosti. A tak bych mohla pokračovat dál, lepší si to ale poslechnout a vidět na vlastní oči.

jezero nzNejbarevnější termální oblast Nového Zélandu Wai-O-Tapu nás čekala po cestě z Rotoury k jezeru Taupo. Nádherná přírodní scenérie. Na jezero Taupo budou mít tři z nás extra vzpomínky. Rozhodla jsem se vás trochu napínat a o to, co jsme u jezera Taupo prožili, se s vámi podělím v mém dalším příspěvku příští týden. Máte se na co těšit:)

 

DOPORUČENÉ PŘÍSPĚVKY

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search

pocasi2perth-crop5